Eleştirel Medya Okuryazarlığı Programı
By admin On 29 Nov, 2012 At 07:18 AM | Categorized As HAYAT | With 0 Comments

Kritik Analitik Okuma – Eleştirel Medya Okuryazarlığı Eğitimcilerin Eğitimi Programı Tamamlandı.

Medyadan gelen provakatif ve manipülatif yönlendirmeler konusunda, toplumda farkındalık oluşturmak, medyadaki (haber, makale ve köşe yazılarındaki) önyargı ve propagandayı tesbit etmek amacıyla KAD Platformu tarafından düzenlenen programda içerisinde uygulamalı oyun ve eğitimlerin yer aldığı 9 ders işlendi.

Programın açılış konuşmasında Platform Koordinatörü Av. Taner Ürkmez; Kritik Analitik Okuma / Eleştirel Medya Okuryazarlığının kısa bir tanımını yaparak, Kritik Analitik Okuma / Eleştirel Medya Okuryazarı olmanın önemi ve gerekliliği üzerinde durdu.

Açılış konuşmasından sonra derslere geçildi. Dersler, kendi konularında tecrübeli olan gazeteci yazar Zübeyir Somuncu, avukat Yusuf Çifci, eğitmen A. Canan Karakaş, program yapımcısı Ümit Demir, Prof. Dr. Ali Güneş ve Yrd. Doç. Dr. M. Ali Uğur tarafından verildi.

-Haber Mutfağı

-Haberleri Değerlendirmede Medya Sermaye İlişkisi

-Medyada Önyargı ve Propaganda Nasıl Tespit Edilir

-Haber ve Makalelerdeki Mantık Hataları

-Bilimsel Bilgi – Normatif Bilgi Çatışması 

başlıklarıyla teorik dersler verilirken;

-Haber Kritiği,

-Makale / Köşe Yazısı Kritiği,

-Haber ve Makalelerdeki (köşe yazılarındaki) Mantık Hataları,

-Sinema Kritiği

konularında ise uygulamalı eğitimler verildi.

Programın sonunda M.Ali Uğur beyin yönetiminde “Doğru İletişim Çıkar Çatışmasını Giderebilir mi?” konusunda bir similasyon yapıldı. Similasyonda, ülke yöneticilerinin karar verirken yaşadıkları riskler ve bu aşamada iletişim kanallarının (medyanın) kararları nasıl etkilediğinin farkındalığı eğlenceli bir şekilde katılımcılara hissettirilmeye çalışıldı. Katılımcılar tarafından bu ve diğer uygulamalı eğitimler çok beğenildi.

Programın kapanış konuşmasında Platform Koordinatörü Av. Taner Ürkmez; katılımcılara teşekkür ederek, Türkiyenin çeşitli illerinden gelen katılımcılardan, kendi illerinde/bölgelerinde aynı eğitimin benzerlerini düzenlemelerini istedi. 

KAD Platformu, takipçisi olan dernek ve STK’ların kendi bölgelerinde yapacakları programlarda işlenmek üzere, bu yılın konusunu, Kritik Analitik Düşünme açısından “Medya Kritiği ve Eleştirel Medya Okuryazarlığı“ yılı olarak belirledi.

Kaynak: kritik-analitik.com

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*