ExxonMobil Kuzey Irak’ta Petrol Arayacak
By admin On 14 Nov, 2011 At 12:01 PM | Categorized As ÖZEL HABER, DÜNYA, EKONOMİ | With 0 Comments

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden ExxonMobil’in, Irak’ın kuzeyinde petrol arama çalışmaları yapmak için Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle anlaşma imzaladığı açıklandı.

Kuzey Irak yönetimi için bir “güvenoyu” anlamına gelen bu hamle Bağdat hükümetinin tepkisini çekecek gibi görünüyor.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne danışmanlık yapan Michael Howard, Financial Times’a yaptığı açıklamada, geçen ay imzalanan anlaşmalar doğrultusunda, Exxon’un bölgedeki altı petrol ve doğalgaz havzasında arama yapacağını söyledi.

Howard, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, son aylarda birkaç büyük petrol şirketiyle görüşmeler yapıyordu. Sonuçta ExxonMobil altı bölgede arama yapma yetkisi elde etti” dedi.

Kuzey Irak dünyanın en zengin petrol ve doğalgaz yataklarından birine sahip. Bölgede 45 milyar varil petrol, 100 bin ile 200 bin milyar ayak küp arası da doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor.

Aralarında ABD’li Marathon Oil ve Hess’in de bulunduğu bağımsız petrol ve gaz şirketleri son yıllarda Kuzey Irak’a yoğun ilgi göstermişti. BP’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı faciasının ardından görevinden ayrılan eski CEO’su Tony Hayward da kısa bir süre önce bölgeye odaklanan Genel Enerji şirketinin başına getirildi.

ExxonMobil’in bu sürpriz kararı ülkedeki bazı siyasi grupların şirkete karşı tavır almasına neden olabilir. Exxon, 2009 yılında Batı Kurna havzasının 30 yıllığına işletme hakkını devralarak Irak petrol endüstrisine yeniden giriş yapan ilk ABD’li konsorsiyum olmuştu.

Exxon ayrıca Irak’ın güneyinde farklı petrol şirketlerinin de kullanabileceği milyarlarca dolarlık bir su enjeksiyon sistemi inşa ediyor.

 Ancak anlaşmalara yakın isimler, Exxon’un ABD’nin Irak’tan çekilmesine günler kala attığı imzaların bölge için bir katalizör rolü oynayabileceğini belirtti.

Exxon Mobil’in Irak’ın kuzeyinde petrol arama çalışmaları yapmak için Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle anlaşma imzalaması Irak Merkezi Yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı.

Petrol ve gaz aramayı içeren yeni anlaşmanın Irak Merkezi Yönetimi’nin onayı alınmadan yapıldığı için Exxon Mobil, Bağdat tarafından sert bir dille uyarıldı. Bölgesel yönetim ile yapılan anlaşmaların illegal olduğunu belirten Irak Merkezi Yönetimi, bu durumun Exxon’un Batı Kurna’daki büyük petrol kuyusu projesini de zora sokabileceği tehdidinde bulundu. Kuzey Irak önetiminin son bir kaç ayda pek çok petrol şirketi ile anlaşma imzaladığı belirtilirken, en son Exxon Mobil ile 6 farklı arama bölgesiyle ilgili olarak da bir anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Irak Petrol Bakanlığı’na bağlı Petrol Anlaşmaları ve Ruhsatlar Genel Müdürü Abdulmehdi El Amidi de hükümetin Exxon Mobil’e üç farklı mektup göndererek uyarıda bulunduğunu hatırlatarak, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile Irak Merkezi Yönetimi’nin bilgisi dışında imzalanan anlaşmaların hepsi yasa dışı. Exxon’un son yaptığı anlaşma da onayladığımız bir anlaşma değil” dedi. 

2009’da Exxon Mobil ve Shell’in, Irak’ın güneyindeki 8.7 milyar varillik petrol kuyusu Batı Kurna için 20 yıllığına anlaştığını hatırlatan Amidi, “Irak kanunlarına göre, ülke içindeki bütün petrol faaliyetleri, petrol bakanlığının onayında sürdürülebilir. Aksi halde, ülke içindeki bütün petrol faaliyetleri iptal edilebilir. Buna Batı Kurna’daki ortaklığı da dahil. Batı Kurna’daki anlaşma maddeleri çok açık. Burada da bu uyarı ibaresi zaten yer alıyordu. Bölgesel Yönetim ile anlaşma yapan Exxon Mobil de anlaşma kurallarına uymadı” diye konuştu.

Kuzey Irak dünyanın en zengin petrol ve doğalgaz yataklarından birine sahip. Bölgede 45 milyar varil petrol 100 bin ile 200 bin milyar ‘ayak küp’ arası da doğalgaz bulunduğu tahmin ediliyor.

T.A. / 14.11.2011

 

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*