Neden Endonezya?
By admin On 24 Sep, 2013 At 04:43 PM | Categorized As DÜNYA, HAYAT | With 1 Comment

Merkezi Avustralya’da bulunan Mahmud Es’ad Coşan Vakfı düzenlediği Kurban Organizasyonu ile kurban ibâdetinizi kolaylaştırma ve lâyıkıyla yerine getirme hizmetine bu yıl da devam ediyor. Bu yıl 8. si düzenlenen Uluslararası Kurban Organizasyonunda yeniden “Neden Endonezya’nın seçildiğini” sizin için sorduk:

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya, halkının fakirliği nedeniyle ilgilenilmesi ve maddi ve manevi yardım edilmesi gereken önemli bir ülkedir.

Endonezya halkının %80’i fakir ya da fakirlik sınırındadır. Yani 200 milyona yakın insan ihtiyaç sahibidir ve dünyanın hiç bir yerinde hiç bir ülke bu kadar fakir Müslüman barındırmamaktadır.

Endonezya’ya ilgi sadece halka maddi yardımlarla sınırlı kalmamalıdır. Endonezya aynı zamanda misyoner faaliyetlerinin en sinsi usullerle yapılageldiği bir ülkedir ve misyonerlerin Müslüman halkın dinini değiştirtmek için kullandığı yöntemlerden birisi de maddi yardımlardır.

Endonezya’ya komşu ülkelerden olan Avustralya’da kesimi, parçalanması, paketlenmesi yapılan ve en uygun koşullarda ilk elden, bizzat ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan Kurban organizasyonu bu ülkeye karşı sorumluluklarımızdan biridir.

Neden Somali, Myanmar veya başka bir ülke değil?
Bu ülkelerde ihtiyaç sahiplerine bizzat ulaştırılmak üzere organize edilebilecek alt yapı/teşkilat bulunmamaktadır. Kurban etlerinin, üzerinde titizlikle durduğumuz “ilk elden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması” prensibinin bu ülkelerde uygulanması şu an için mümkün değildir.

Yardım malzemelerinin başka organizasyonlara teslim edilerek dağıtılma düşüncesini ise bu tür çalışmalarda, maalesef, çok suistimal olduğu için doğru bulmuyoruz. Batılı bir yardım kuruluşu yetkilisi bir mülakatta itiraf ederek bu suiistimalleri göz önüne sermiştir. Görevli, Somali’ye gönderilen yardımların ancak %30’unun ihtiyaç sahiplerine ulaştığını, geri kalanın yardım kuruluşları tarafından iç edildiğini belirtmiştir.

http://www.timeturk.com/tr/2012/06/02/somali-nin-gelirlerinde-acik-var.html
http://www.milligazete.com.tr/haber/arakan-yardimlari-kizilhac-a-teslim-249750.htm

Ayrıca yoğun olarak ilgi çekilen, herkesin yoğun olarak ilgi gösterdiği yerlerden ziyade kimsenin gitmediği, gözden ırak yerlere ulaşılması ve yardım götürülmesini tercih ediyoruz. Bunu yaparken bütün merhalelerde kendi eleman ve kaynaklarımızı kullanmayı, yardımın garantili bir şekilde “gerçek ihtiyaç sahiplerine” ulaşması için gerekli görüyoruz.

Ayrıntılı bilgi ve online kurban bağışı için adres: www.mecvakfi.org

İlgili  Haberler:
Orada Bir Ülke Var, Uzakta 
Tarihi Bağlarımızı Yeniden Keşfettik

 

Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. şeyma says:

    aynanın görünmeyen yüzünden de bakmamızı sağladığınız için teşekkür ederim. Allah cc. razı olsun, gayretinizi ve gayretimizi artırsın…

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*