Nureddin Coşan Ne Yapmaya Çalışıyor?
By admin On 8 Jun, 2011 At 08:41 AM | Categorized As ÖZEL HABER, DÜNYA, GÜNDEM, TÜRKİYE | With 2 Comments

İskenderpaşa cemaati lideri Muharrem Nureddin Coşan’ın, “12 Haziran seçimlerinde MHP’ye destek olunmalımesajı, muhafazakar kesimde ŞOK etkisi yapmış ve gündeme bomba gibi düşmüştü. (Her ne kadar birkaç medya organı dışında -ısrarla- haber yapılmasa da, internet sayesinde sağır sultan bile duydu..)

Kimisi açıktan kimisi içinden, açıklamaya anlam veremeyen herkes şu soruyu sormaya başladı: “Nureddin Coşan ne yapmaya çalışıyor?” Hatta makalesine şöyle başlık atanlar bile oldu: “İskenderpaşa niçin kamikazelik yaptı?”

BUNU İLK DEFA YAPMIYOR

Nureddin Coşan ülke ve dünya gidişatına yön veren açıklamalarını ilk defa yapmıyor, daha önce de yapmıştı ve o günlerde bir çok gazete, TV kanalı vb. medya organlarında haber yapılmıştı. Sayfanın en altında o haberlere ait VTR yi görebilirsiniz... Ama o VTR yi anlamak için önce hafızalarımızı biraz tazeleyelim ve o günleri hatırlayalım.

“1 Mart Tezkeresi” olarak tarihe geçen bir hadise yaşanmıştı 2003’te. Irak krizi konusunda Hükümet tarafından 25 Şubat 2003′de TBMM’ye sunulan ve tam adı TSK’nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi olan tezkere.

Gerekçeleri hukukî kavramlar içerisinde açıkça belirlenmemiş, çürük belge ve bilgilerle desteklenen, kana ve petrole susamış canavarlarca tek taraflı ilan edilen Irak savaşı için bu tezkerenin meclis’ten geçmesi ABD ve müttefikleri için son derece önemliydi (bkz. ABD savunma bakanı Rumsfeld’in “Bilinen ve Bilinmeyen” isimli kitabı). Dolayısıyla bunun meclisten geçmesi için gerekli tüm maddi, mali, psikolojik çalışmalar yapılmış, hükumet-medya-bürokrasi ikna edilmiş ve tezkerenin geçmemesi için hiç bir neden kalmamıştı ki zaten AK Parti milletvekili sayısı da salt çoğunluk için fazlasıyla yeterliydi.

TEZKERE MECLİSTE

“Yabancılar bize kredi verecek, ekonomik yardımlar gelecek, ülkemiz kalkınacak vs.” diyerek nihayet toplumun büyük bir kesimi de ikna edilmişti. Her şey yolunda giderken ve tezkere geçti geçecek derken, oylamadan birkaç gün önce ezberleri bozan biri çıktı ve bu oyuna çomak soktu. Nureddin Coşan tarihi bir çıkış yaparaktezkereye HAYIR oyu verilmeli” bildirisi yayınladı. (iskenderpasa.com/FA0DB11A-00E2-4F22-9E6D-6A99800EFDD0.aspx)

Bu bildiri sonrası kararlarını değiştiren -İskenderpaşa grubuna ilgisi olan- AK Parti’li milletvekilleri “hayır” oyu verince AK Parti grubunun 97 firesiyle -salt çoğunluk sağlanamadığından- tezkere meclisten geçmedi.

(http://www.turkcebilgi.com/1_mart_tezkeresi/ansiklopedi)

PEKİ SONRA NE OLDU, ALTI ÜSTÜ BİR TEZKERE?

Tarihi olayların etkileri bazen kısa vadede bazen de zaman geçtikçe anlaşılır. Bu hadise sonrasında yaşanan gelişmelerin bir kısmını, tezkereden 4 yıl sonra kendisiyle röportaj yapılan Ak Parti Adana milletvekili Abdullah Çalışkan’dan öğrenelim… (Gerçek Hayat Dergisi, Sayı: 347 – 15.06.2007)

22 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesinde AKP Adana milletvekili Abdullah Çalışkan ile yapılan söyleşiden 1 Mart tezkeresinin Türkiye ve dünya açısından önemine dair çarpıcı açıklamalar…

AKP’de 156 milletvekili liste dışı kaldı. Bekliyor muydunuz bunu?
Doğrusu böyle bir tasfiye beklemiyorduk. Bizim tahminimiz, 60 ila 70 arasında arkadaşımızın liste dışı kalacağıydı. Ama sadece 156 kişiyle kalmadı bu. 13 kişi gönüllü olarak aday olmadı. Bir de seçilemeyecek sıralarda olan arkadaşlarımız var. Aşağı yukarı 200’e yakın milletvekili arkadaşımız bu dönem Meclis’e giremeyecek. Bu, beklenmedik bir rakam. Bir iktidar partisi için yüzde 60 inanılmaz bir rakam. Kendi iktidarınızda böle bir tasfiyeyi düşünmek bile mümkün değil.

Bu duruma üzüldünüz mü? Böylesi kökten bir vitrin değişikliğine gidilmesine ne sebep oldu sizce?
Tabii ki üzüldük. Ancak sebebini sonuçtan yola çıkarak analiz etmeye çalışıyoruz. Çünkü, partimizin yetkili organları ve kişileri bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Türkiye konjonktürünü, siyasal gelişmeleri, uluslararası gelişmeleri düşünerek baktığımızda şunu söyleyebilirim; Türkiye üzerinde siyasete bir müdahale söz konusudur. Türkiye’de siyaset dönüştürülmek isteniyor. (Kaset operasyonu sonucu CHP deki yeni oluşum gibi). Irak’ın Kuzey’indeki h


AK Partideki ‘tasfiye’ için gösterebileceğiniz somut sebepler var mı?
adiselerden dolayı Türkiye’de tepkisiz bir toplum oluşturulmak isteniyor. 1 Mart 2003’ü hatırlarsanız, Londra’da 3 milyon kişilik, Atina’da 1 milyon kişilik Irak işgalini protesto gösterisi oldu ama Türkiye’de 10 bin kişilik bir protesto gösterisi bile düzenlenmedi. İşte Türkiye gerçeğinin fotoğrafı bu! Tepkisiz bir toplum için de tepkisiz partiler oluşturmak isteniyor. Bunu için de partiler ideolojilerden arındırılıyor, kimliksiz ve kişiliksiz bir hale getiriliyor. Siyasette bir değişim gerçekleştirilmek isteniyor. (Kaset operasyonuyla MHP’yi meclis dışı bırakmak gibi..)

3 tarihi çok önemsiyorum. 1 Mart Tezkere’si, 27 Nisan ‘Muhtıra’sı ve 5 Mayıs 2007’de Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın Dolmabahçe’deki baş başa görüşmesi.

1 Mart’ta ABD, ilk defa uluslararası alanda sert bir tokat yedi. TBMM’nin ortaya koymuş olduğu irade ile ABD istediğini elde edemedi. Dolayısıyla ABD’nin Irak’ı işgal maliyeti çok büyük paralara mal oldu. İşgal Türkiye üzerinden olsaydı bunun maliyeti çok daha düşük olacaktı.

Körfez’den işgal, ABD’ye şu ana kadar 3 binden fazla askerinin ölmesine ve milyarlarca dolat maddi kayba neden oldu. 2007 bütçesinden de sadece Irak’taki askerleri için 100 milyar dolar para ayrıldı. ABD’nin kaybettiği itibar ise ölçülemeyecek düzeyde.

Türkiye’nin ve AK Parti’nin itibarı ise aksine arttı. Gittiğimiz İslam ülkelerinde hâlâ insanlar boynumuza sarılıp şükranlarını bildiriyorlar. Bunu hazmedemeyen Amerika, 1 Mart’tan bu yana Tezkere’nin intikamını almak peşindeydi.

Tasfiyeler, intikam planının bir parçası mıydı?
Tasfiyenin özelliklerine bakarsak, 1 Mart Tezkeresi’ne ‘ret’ verenlerin ve milli hassasiyetleri yüksek milletvekillerinin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. 27 Nisan Muhtırası ve ardından 5 Mayıs’taki Dolmabahçe görüşmesi de üst üste konulunca böyle yorumlamak mantıklı. Teşkilat çalışmalarında gecesini gündüzüne katarak çalışan arkadaşlarımız liste dışı kalınca bu 3 tarihin ne kadar önemli olduğunu ve Türkiye’deki iç siyaseti, etkilediğini görmüş olduk.”

NUREDDİN COŞAN’IN BU SÜREÇTEKİ ETKİSİ

1 Mart 2003’ten bu yana (daha doğrusu 11 Eylül 2001) süre gelen gelişmeleri anlamak isteyenler için yukarıdaki röportaj aslında bir çok şeyi özetliyor… Peki ama, “Nureddin Coşan’ın bu tarihi hadisedeki önemini ve etkisini hala anlayamadık” diyenler için işte o  VTR:

http://www.dailymotion.com/video/xj6a50_nureddin-coyan-ne-yapmaya-calyyyyor-medyaokuryazar-com_news

Şimdi size bir soru: Türk siyasi ve ictimai hayatında çok önemli bir yeri olan bu cemaatin liderinin açıklamasını o tarihlerde “tam bir haber malzemesi” olarak görüp yayınlayan medya organları, bugün çok daha belirgin bir üslupla yaptığı açıklamasını neden “haber malzemesi” olarak görmedi sizce? Sadece “malzeme” olarak kalmadığını, taşları yerinden oynatan ve oyunları bozan bir etkisi olduğunu bildiklerinden mi acaba…

Son olarak en baştaki soruyu tekrarlayalım: “Nureddin Coşan ne yapmaya çalışıyor?” Yeni anayasa başta olmak üzere son derece hayatî konuların gündeme getirileceği yeni dönem için tasarlanan son derece tehlikeli bir siyasi/stratejik oyunu daha bozmaya mı çalışıyor, bunu zaman gösterecek…

“Bugünü ve yarını daha iyi anlamak için, dünü iyi okumak lazım…”

Medyaokuryazar.com / Özel Haber – 08.06.2011

Bu haberin üzerine şu makale ve haberleri okumanızda fayda var:
http://www.dusunuyoruz.com/yerinden-oynayan-taslar-bozulan-oyunlar
http://www.medyaokuryazar.com/secim-sonucundaki-ilginc-tablo/ (ÖNEMLİ)
http://www.medyaokuryazar.com/tbmm-sagduyu-solduyu/ (YENİ)

 

Displaying 26 Comments
Have Your Say
 1. burhan says:

  Nureddin bey’in bildirisini iyi tahlil etmek lazım.Anlamak için ise kritik ederek derin bir düşünceyle okumak gerekiyor.Kendilerinin tavsiyesi körükörüne bir oy kullanma eylemi değil.Ufku geniş şahsiyetler bizlerin göremediği ileriye dönük olabilecekleri görürler.Allah hakkımızda en hayırlısını eylesin inşallah.

 2. sağduyu says:

  yazıyı okumak ve anlamak isteyen arkadaşlar tarafsız, siyaset üstü bakarlarsa ve olayı analiz etmeye çalışırlarsa doğru sonuca ulaşabilirler,
  olaya sağcı,solcu,ülkücü,akp-li olarak bakarlarsa fotofrafın bir bölümüne takılıp kalırlar,
  türkiye üzerinde oynanan oyunları göremezler.

 3. cihan says:

  ergenekon ne istiyor ak parti tek başına iktidar olmasın chp mhp koalisyonu kurulsun buna destek verenleride kınıyorum

  • fatih says:

   bu ergenekonda neymiş arkadaş yıllardır konuşuluyo ama hala ortada fol yok yumurta yok!

  • MESUT says:

   mhp, olmasın da chp ye mahkum olsun daha az sag milletvekılı meclıse gırsın.mhp nın sandalye sayısı chp ile akparti arasında paylaşılsın istenıyordu.havada kaldı kardeş, birde böyle düşün.
   abdullah gül ün seçıldıgı polemıgı unutmayalım. dolayısıyla 367 için mhp lazım ve kusturulmemelı gaza gelınmemeli, kısaca..

 4. hacer says:

  ben de akıllı olan bir insanın aklını kullanarak akıllı olmaya çalışacağım.Çok sevdiğim kimse dönderemez dediğim bir partiden yüzümü şimdilik çeviriyor ve bu yüksek şahsiyetli insana itaat ediyorum

 5. kenan says:

  NUREDDİN COŞAN HOCAEFENDİ NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR? FENA SORU DEĞİL HANİ.YAZININ SON CÜMLESİNİN TAHLİLİNİ YAPMAYA ÇALIŞIRSAK , BENCE BİR YÖNÜYLE, ÜMMETE ACIYAN RABBÜL ALEMİNİN ELÇİSİNDEN ALDIĞI İŞARET İLE HEPİMİZİ ADAM OLMAYA ÇAĞIRIYOR. UYANALIM KARDEŞLER, BU SEÇİMDE DALGA GEÇMİYORLAR A D A M S E Ç İ Y O R L A R ADAM! Yazı için TEŞEKKÜRLER.SEVGİLERİMİZLE.

 6. Mahmut says:

  Hiç bir anlam veremiyorum. Duyunca şoka uğradım. Tüm hüsnüzanım kırıldı.

  • MESUT says:

   KARDEŞİM,İNŞALLAH ANLARSAN SEVERSİN DE ZATEN RABBİMİZ YARDIMCILARI OLSUN CUMLEMIZIN.
   AMİN.

 7. Adem Can says:

  COCUKLARIMIZIN GELECEGI ICIN!
  MANEVIYAT BAHCEMIZIN SELAMETI ICIN!
  VATANIN BOLUNMEZLIGI ICIN!
  UMMETIN BIRLIGI ICIN!
  OYUNLARIN VE DENGELERIN BOZULMASI ICIN

  ONURLA VE GURURLA
  KIMSEDEN KORKMADAN VE CEKINMEDEN
  SAHSI MENFAATLERDEN UZAK
  ONYARGISIZ
  EVLIYAULLAHIN YOLUNDA
  OYLARIMIZ MHP’YE

  Dr Adem Can

 8. doğan says:

  Seçim Bildirgelerinden dikkatimi çeken hususlar:

  CHP Seçim Beyannamesinden (sayfa 65):

  ABD İLE İLİŞKİLER
  • ABD ile ilişkilerde son yıllarda yaşanmış olan sıkıntıların aşılarak, eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirinin meşru çıkarlarını gözetme temelinde yeni bir anlayışla hareket edeceğiz.
  • ABD ile stratejik ve askeri ilişkilerle sınırlı olmayan, dengelenmiş, ekonomik ve kültürel etkileşime açık yeni ve çağdaş bir ortaklık tesis edeceğiz.
  • Türkiye’de artış gösteren Amerikan karşıtlığını dengelemek için Türkiye ile ABD arasında öğrenci, iş adamı, yerel yöneticilerin değişimi, ortak kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenmesi gibi toplumsal güven artırıcı önlemleri hayata geçireceğiz.

  AKP Seçim Beyannamesinden (Sır gibi saklanmasının sebebi nedir ki, kendi web sitelerinde bile bulamadım):

  “Mahalli müşterek nitelikli hizmetleri sunmak konusunda ‘Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’ndaki esaslara uygun olarak mahalli idareler tam yetkili hale getirilecektir.” (Sayfa 28)

  Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı ??

 9. sebahat says:

  Küçük kafalar kişilerle,orta kafalar hadiselerle,BÜYÜK KAFALAR fikirlerle uğraşır..Kendisini aslanların önüne atmayı göze almak,menfaatlerin HER şeyin önüne geçtiği bir zamanda yürek ister,cesaret ister,bilgi ve sezgi ister..Ben de analitik düşünebilen cesur duruş ve görüşe 3 çocuklu bir anne olarak katılıyorum

 10. emir says:

  kardeşlerim bu yolu anlamayan ve yaşayamayan yolu büyüklerini anlayamazlar. bunun içindirki büyükler ben sevenlerim için doğal bir liderim.bunun üzerine yorum ve ikna çalışmalarına gerek yok. rahmetli Esad Efendi de öyle yapmıştı. kardeşlerim bu bir çıkış, bir başlangıç değil, bu bir neticeydi, bilsemki hacı bayram veli gibi birbuçuk mürüdüm kalacak bu yoldan dönmeyeceğim demişti. biz derviş olmaya bakalım büyüklerin işine karışmayalım. derim kimsenin de kalbini kırıcı sözler söylemeyelim. Allaha emanet olunuz

  • MESUT says:

   EVET ,EMRE KARDEŞİM.
   AKLINI KULLANMAKTAN ÇIKAN EN GUZEL SONUÇ BENCEDE.
   İNSAN HERŞEYİ KESTIREMEYEBILIR,AMA BUYUK SÖZ DİNLEMEK AKILLI KARI.
   TEBRIK EDIYORUM SİZLERİ.

  • MESUT says:

   EWET DOGRU, AKLIN YOLU BIR KARDEŞİM.

 11. YILMAZ says:

  Hocaefendi’de Allah razı olsun..
  tüm vatandaşları sağduyuya davet ediyor bence haklı eğer MHP baraj altı kalırsa mecliste CHP AK partiye yeni anayasa yapma şansı pek bırakmayacak gözüküyor MHP’ye nekadar kızsakta mecliste olursa yeni anayasa için CHP’ye göre MHP daha olumlu yaklaşacağını umut ediyorum MHP’ninde mecliste olması için çağrıya istemeyerekte olsa evet diyorum

 12. salih says:

  Aklını Kullan!
  Değerli kardeşim, aklını kullan!
  Nereye gidildiğini, yarın ne olacağını, canından çok sevip tercih edip büyüttüğün çocuklarını, istikbalini düşün, emekliliğinin, sonrasının, hayatının istemediğin, tasvip etmediğin bir düzeneğin içinde geçtiğini, heba edildiğini farket, bu duruma müdahale et, itiraz et, boş verme!
  Anlamaya, görmeye çalış, doğruyla yanlışı ayır, duruşunu özünle birleştir.
  Göz boyamalı, kısa vadeli, saman alevli, serap misali ağzına bal çalındığını, çalınanın aslında bal olmadığını, duygularınla oynandığını, oynananlardan bihaber gafil kaldığını gör!
  Kafanı devekuşu gibi kuma gömüp yaşadığın ülkede değerlerinin buharlaşmasına kayıtsız kalma, “neme lazım” deme, “menfaatim” deme!
  Maneviyat bahçemize dadanmış domuz sürülerini, sırtlanları, hain köpekleri, kurnaz tilkileri, leş kargalarını, kanımızı, canımızı, değerlerimizi, zenginliklerimizi emmeğe yeltenen sülükleri, asalakları silkele, sırtından at, kamburunu düzelt, el ele ver, gücünü topla, maneviyatını düzelt, iyileri bul, onlarla birleş, işbirliği yap, yanlışı düzelt!
  Bunu daha önce yaptın. Güzeli seçtin, güzelleştin, güçlendin. Örnek oldun, öncü oldun, yol gösterdin, ilham kaynağı oldun, sevildin…
  Isıttın, karanlık asırlara güneş oldun aydınlattın. Çağ atlattın. Susuz yüreklere su serptin, serinlettin. Umut oldun, çare arayan biçare insanlığa, tarih yazdın altın harflerle dimağlara.
  Şimdi silkin, şimdi uyan, dengeleri boz. “Bozkurtlara” fırsat ver, yol ver, OY ver. Çeki düzen versin, destek olsun dostlara, fayda versin, tek yürek olsun iyiler.
  “Sagduyu’nun” mevcut hükümeti kuran partiye ilk genel seçimlerinde tek başına iktidar olmasıyla sonuçlanan verdiği şartlı destekle bile, hala, maalesef insanlık için, inananlar için beklenenleri gerçekleştiremeyen Sayın Başbakan, MHP’li kardeşlerin barajı aşamayacağını bekliyor. Haydi! Yalnız bırakmayalım meydanda özgürlükler vaad edegelen arkadaşı. MHP’li kardeşlerim, barajı aşın da, sizinle birlikte, daha önce söz verip de yerine getiremeyenler için bir telafi fırsatı doğsun.
  Birleşsin güçler def etsin akbabaları, şanımız yürüsün cihanda.
  Sefillere uşak olmayalım.
  Çünkü, kölesiyiz, Razı olsun alemlerin Efendisi bizden.
  Nureddin Coşan

 13. karadeniz says:

  Kur’anda geçen Musa A.s ile Hızır A.s arsında geçen hadiseyi düşünün..Her şeye itiraz eden Musa AS mı haklıydı olayların arkasını bilen Hızır As.mı?Hızır As açıklama yapıp bir daha soru sorup itiraz edersen yollarımız ayrılır,diyor ya..Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?Bazı insanlar da her insanın göremediğini görür ve bilir..Bu kadar net..

 14. AHMET says:

  HZ MUSA YANINDAKİLERLE BERABER KIZIL DENİZİ GEÇİP FİLİSTİNE GİRECEGİ ZAMAN ORANIN HALKININ CEBERRUT OLDUGUNU BİLEN YANINDAKİLER HZ MUSAYA “SEN VE RABBİN GİDİN SAVAŞIN”DEMİŞLERDİ

 15. AGB says:

  İyi ki varsın sayın Hocam,iyi sana emanet namusumuz,memleketimiz,şerefimiz haysiyetimiz;sen olmasan da yanımızda,nefesin yanımızda…
  İyi ki feraset basiret kemalat fakirlerine emanet değil ülkem,iyi ki senin gibi Allah dostlarına emanet.
  İyi varsın sayın hocam,emrin başımızın üstüne…
  Anlayamayanlara da selam olsun;umarız gelecekte hocamızın sözünü “keşkelerle” değil,son pişmanlıkla değil;”iyi ki hocayı dinleyenler olmuş” diyerek anlarlar…

 16. yavuz tınaz says:

  12 haziran 2011 seçim sonuçlarından sonra Nureddin bey’in ne kadar isabetli bir karar verdiğini şimdi daha iyi anladım. Duygusal davranmadım aklımı kullanmaya çalıştım…

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*