Özerklik, Çantada Keklik (mi?)
By admin On 28 Jul, 2011 At 04:15 PM | Categorized As ÖZEL HABER, Manşet | With 2 Comments

“AK Parti, CHP ve BDP’li milletvekilleri bir heyet oluşturdu ve yurt dışına gitti. Heyet İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da “kısmi özerklik ve merkezi hükümetin yetkilerinin devri” konularında incelemelerde bulunacak. Bu ilginç birliktelik ve heyetin yurt dışı temasları “Özerklik Turu” olarak değerlendiriliyor.”

Öyle görünüyor ki önümüzdeki dönemin suni gündem maddelerinden biri de “özerklik” olacak malesef.

Her ne kadar bu konuyu hiç ağzımıza bile almak istemesek de arka planda tezgahlanan oyunların/oyuncuların maskesini düşürmek, insanları doğru bilgi ve haberlerle bilinçlendirmek için bu konunun takipçisi olacağımızı bildirmek isteriz.

Bugünü anlamak için biraz geriye, geçen yıla gidelim ve Taraf Gazetesinin MANŞETTEN verdiği haberi hatırlayalım:

Kürtler Özerklik İlan Edecek (25/06/2010 – Taraf)
Diyarbakır’da geçen hafta sonu toplanarak “merkezi hükümetten tamamen bağımsız hale gelmek için mücadele edilmesi” kararı alan BDP’li belediyelerin, bu kararı tartışılırken, sürpriz bir açıklama da PKK’dan geldi. PKK’nın lider kadrosundan Cemil Bayık, yakın bir zamanda “demokratik özerkliği” ilan edeceklerini söyledi.

Fırat Haber Ajansı‘na konuşan Cemil Bayık şunları söyledi: “Eğer Kürt sorununun demokratik siyasal çözümü için tek yanlı çaba gösterdiysek, amacımız demokratik özerklik çerçevesinde bir siyasi çözüm ortaya çıkarmaktı. Bu çabaların amacı demokratik özerkliği geliştirmekti. Yani Türkiye sınırları içerisinde Türk devletiyle Kürt toplumunun ilişkilerini demokratik özerklik temelinde çözmek istedik.  (Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber/kurtler-ozerklik-ilan-edecek.htm)

Malumunuz 12 Haziran seçimlerinden hemen sonra, BDP kendi kendine özerklik ilan etti.  Aslında bunu Meclis’te yapmak istiyorlardı ama bazı şeyler istedikleri gibi gitmeyince birilerinden tüyo almışcasına özellikle Diyarbakır’da yaptılar bunu. (bkz: http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=185462)

Bazılarımız bu habere güldü geçti, kaale bile almayanlar oldu belki. Aslına bakarsanız “özerkliğin” ne manaya geldiğini bilenlerin sayısı da çok fazla değildir herhalde… (bkz: Bir Ülke 21 Adımda Nasıl Bölünür)

Tasvip etmediğiniz, beğenmediğiniz bir şeyi kabul etmenin 3 aşaması vardır:
1) Gülmek, dalga geçmek
2) Şiddetle reddetmek
3) Kabul etmek.

Şimdi bu beğenmediğimiz, tasvip etmediğimiz konuyla ilgili olarak hangi aşamada olduğumuzu anlamak için bugün medyada yer alan bir haber üzerinden gelin bu konuyu birlikte irdeleyelim.

 

İngiltere’ye Özerklik Çıkartması (27/07/2011 – ntvmsnbc)
AK Parti, CHP ve BDP milletvekilleri ile akademisyen ve gazetecilerden oluşan heyet, İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da “özerklik ve Britanya merkezi hükümetinin bazı yetkilerinin devri” konusunda saha çalışması yapıyor.. (Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25236145/)

Bu haber, Türkiye’de 55 yaygın gazete içerisinde sadece 3 gazetede yer bulabildi kendine… Sizce de ilginç değil mi? Hani şu gülüp geçtiğimiz, “olmaz öyle şey canım, kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar” dediğimiz “özerklik” konusu, mecliste sandalyesi olan 3 partinin bir araya gelmesiyle “saha çalışması” konusuna dönüşmüş durumda ve bunu sadece 3 gazete haber yapmış…

Saha çalışması neden yapılır? Herhalde laf olsun torba dolsun diye yapılmaz.. Hadi BDP’yi anladık, onlara CHP’nin de katılmasını anladık peki şu sütten çıkmış ak kaşık olarak gördüğünüz AK Partinin bu masada işi ne?

Haberin devamına ve ilişkili haberlere bakalım:

“Program kapsamında, Kuzey İrlanda barışının mimarı olarak gösterilen ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’in danışmanı olan Jonathan Powell da, milletvekillerine IRA’nın nasıl silah bıraktığını ve barış anlaşması imzalandığını anlattı. Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün düzenlediği 5 günlük programda, Londra’da Kings College’ın yanı sıra Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast ve İskoçya’nın başkenti Edinburg da var. AK Parti, CHP ve BDP’li milletvekillerinin de yer aldığı heyet IRA, Güney Afrika ve İskoçya (kısmi yetki devri) örneklerini yerinde inceliyor.

İşte heyette yer alan milletvekilleri:

Demokratik Gelişim Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği 5 günlük programa,

AK Parti’den Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, Sivas Milletvekili Nursuna Memecan, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu;
CHP’den Ankara Milletvekili Levent Gök, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu;
BDP’den Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Van Milletvekili Nazmi Gür ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel katılıyor.

Heyette ayrıca gazeteciler Hasan Cemal, Ali Bayramoğlu, Bejan Matur, Cengiz Çandar, Prof. Dr. Mithat Sancar (Demokratik Gelişim Enstitüsü üyesi), Prof. Dr. Sevtap Yokuş (Kocaeli Üniv. Hukuk Fakültesi) ve Yılmaz Ensaroğlu da (SETA Vakfı İnsan Hakları ve Hukuk Koordinatörü) var.

Bu arada, Davete katılan gazetecilerden Hasan Cemal, Jonathan Powel’ın Kuzey İrlanda sorununun nasıl çözüldüğünü anlattığı konuşmasının satır başlarını Çarşamba günkü köşesine taşıdı.”

Son paragrafta ismi geçen yazar Hasan Cemal, bir süre önce Kandil’deki PKK yönetimiyle bir çay sohbeti yapmış ve bunu da köşesine taşımıştı, bu buluşmaları kim nasıl organize ediyor hiç aklınıza takılıyor mu acaba?.. (http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=190727)

Peki ABimiz (!) ne diyor bu konuda bir de onları dinleyelim:

BDP’nin Çağrısına AB Ses Verdi (27/07/2011 – Yeniçağ)
AB Komisyonu’nda yine gündem Türkiye ve Kürtler konusuydu. Komisyon toplantısında Avusturyalı Franz Obermayr, AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule’ye daha önce BDP’nin özerklik ilannını tanınması yönündeki çağrısına atfen bir soru önergesi verdi. Obermayr, terör örgütü üyelerinden gerilla diye söz ettiği önergesinde, “AB’nin Kürdistan’da (?) barışçıl bir çözüme yardımcı olmak amacıyla atacağı bir sonraki adım ne” sorusunu yöneltti. Stefan Füle ise önergeye yanıtında, Komisyon’un Türk hükümetini, Kürt kökenli Türk vatandaşlarının sosyal, kültürel ve politik haklarını güvence almak için somut önlemler almaya yönelik olmak üzere demokratik açılımı izleme çağrılarına devam ettiğini bildirdi.

Komisyonun Türk yetkilileri Kürt sorununa hitap eden ek ilerlemeleri gerçekleştirmek için cesaretlendirmeye devam edeceklerini belirten Fule, “Ayrıca Komisyon, ülkenin Doğu ve Güney doğu bölgelerinde sosyo-ekonomik ve bölgesel kalkınmanın güçlendirilmesi amacı taşıyan bir bakışla Türkiye için önemli AB fonları önermek için hazırdır” dedi.

Bir süre önce, BDP Kadın Meclisi, “Başta AKP hükümeti olmak üzere tüm bölgesel ve uluslararası güçlere çağrımızdır: Evrensel bir hak olan ulusların kendi kaderini tayin etme hakkını Kürtler için de demokratik özerklik statüsünde halkımızın iradesini tanımaya davet ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

***

Özerkliğin ne olduğunu bilmeyenler (ya da çok masumane bir şey olarak düşünenler olabilir) onlar için hemen kısaca özetleyelim.

Küresel güçlerin meşhur oyunu şu; (adı da üç hamlede ülke bölme oyunu)

1. Hamle: Kültürel haklar, özgürlük, dil, kültür vs. (demokratik açılım)
2. Hamle: Federatif yapı. İç işlerinde serbest, dış işlerinde ana gövdeye bağlı yapılanma (özerklik)
3. Hamle ve altın vuruş: Bağımsızlık ilanı (kürdistan)

Şimdi bu gelişmelerden sonra daha fazla yazmadan tekrar sormak istedik…
Acaba hangi aşamadayız?…
Yoksa özerklik çantada keklik de bizim mi haberimiz yok?

Medyaokuryazar.com
28/07/2011

 

Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Semavi says:

  Değerli kardeşim aklını kullan!

  Nereye gidildiğini, yarın ne olacağını, canından çok sevip tercih edip büyüttüğün çocuklarını, istikbalini düşün, emekliliğinin, sonrasının, hayatının istemediğin, tasvip etmediğin bir düzeneğin içinde geçtiğini, heba edildiğini farket, bu duruma müdahale et, itiraz et, boş verme!

  Anlamaya, görmeye çalış, doğruyla yanlışı ayır, duruşunu özünle birleştir.

  Göz boyamalı, kısa vadeli, saman alevli, serap misali ağzına bal çalındığını, çalınanın aslında bal olmadığını, duygularınla oynandığını, oynananlardan bihaber gafil kaldığını gör!

  Kafanı devekuşu gibi kuma gömüp yaşadığın ülkede değerlerinin buharlaşmasına kayıtsız kalma, “neme lazım” deme, “menfaatim” deme!

  Şimdi silkin, şimdi uyan, dengeleri boz…

  Nureddin Coşan / 01.06.2011 – iskenderpasa.com

 2. doğan says:

  MHP’siz meclis isteyenlerin en büyük hedeflerinden biriydi bu…
  “Birleşsin güçler, def etsin akbabaları…” Çağrısına bakalım AKP içinden kaç sağduyulu cesur yürek “ses ver”ecek…

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*