12 Haziran Öncesi & Sonrası
By admin On 18 Jul, 2011 At 09:48 AM | Categorized As ÖZEL HABER, Manşet | With 2 Comments

12 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde İskenderpaşa grubu lideri M. Nureddin Coşan’ın, “Seçim 2011 Özel”bildirisiyle açık ve net bir şekilde “MHP’ye destek verilmesi” yönünde çağrıda bulunması, cemaat mensubu olsun veya olmasın, İskenderpaşa grubunu bilen, tanıyan, duyan hemen herkesi şaşırttı.

“AKP, HAS, BBP, SP vb. partiler” dururken “kasetleri çıkan bir partiye”, Türkiye’nin en köklü dini cemaatlerinden biri olan İskenderpaşa grubunun lideri Nureddin Coşan nasıl olur da “destek” çağrısında bulunurdu?

Bir yandan “Acaba baskı altında mı kaldı” diye düşünenler, “niçin kamikazelik yaptı” diye soranlar, ithamlarda bulunan köşe yazarları, yanıltıcı/yönlendirici haberler yapan sözde mütedeyyin (!) gazeteler, mürşidliğini sorgulayan hocalar, din adamları… Diğer yandan “Selefleri M. Zahid Kotku ve M. Esad Coşan hocaefendilerin kemiklerini sızlattı” diyenler… “Etrafımızda bizi tanıyanlara nasıl cevap vereceğimizi şaşırdık…” diye dertlenen (!) cemaat mensupları… Sosyal medyada, forumlarda, bloglarda, mail gruplarında, sohbet meclislerinde haddi aşan yorumlar yapan insanlar… hangi birini sayalım daha neler neler…

Aslında meselenin özü şu ki;  Nureddin Coşan’ı eleştirenlerin çoğu “MHP’den bize ne?” yaklaşımıyla, “AKP, BBP, SP ve HAS Parti gibi -kendilerince- daha makul partiler dururken, kasetleri çık(rıl)an bir parti desteklenir mi hiç…olmaz öyle şey(h)” şeklinde düşünen kişilerdi.  Nereden çıkmıştı bu “eski köye yeni adet”

Tabi bir de siyasete karışmaması gerektiğini düşünenler vardı, öyle ya Nureddin Coşan uzayda yaşıyordu ne işi vardı dünya işleriyle!?… (Ne işi olduğunu anlamak için şu habere göz atılabilir: medyaokuryazar.com/nureddin-cosan-ne-yapmaya-calisiyor ve bir de şu kısa video izlenebilir: http://www.youtube.com/watch?v=FBxRLSu5dTE)

Peki sonra ne oldu? Hemen kısaca bir bakalım…

Seçimden sonra meclise üç buçuk parti girdi: AKP, CHP, MHP ve bir de BDP. Üstelik ilginç bir tabloyla. (bkz. “Seçimlerden sonra oluşan ilginç tablo” http://www.medyaokuryazar.com/secim-sonucundaki-ilginc-tablo)

Daha ilk günden CHP ve BDP kendilerinden beklenen şekilde tavırlar sergilemeye başladı. Yemin törenini boykot ettiler, genel kurula girmediler, komisyonlara üye vermemekle tehdit ettiler, kaos ortamı oluşturmaya çalıştılar vs. Yani yeni dönemde nasıl bir tutum içinde olacaklarını daha ilk günden çok güzel gösterdiler.

Peki onlardan bir farkı olmadığı düşünülen (böyle düşünenler için diyorum) MHP ne yaptı?

Daha ilk günden, yeni dönemde nasıl bir tutum içinde olacağının sinyallerini vererek, tıpkı Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi, mecliste yerini aldı, adam gibi bir tavır sergiledi ve makul olanı yaptı; üstelik kendisinin de tutuklu bir milletvekili olduğu halde…

“Ne olmuş canım sanki ne var bunda” diye soranları duyar gibiyim. Tekrar geri dönelim ve bir de şöyle düşünelim.

MHP de aynen diğerlerinin yaptığı gibi yaparak onların safına geçseydi, AKP öylece tek başına kalsaydı… Yeni dönemde yeni anayasa için daha ilk günden MHP kırmızı ışık, CHP (yasaklarla dolu) sarı ışık ve en kötüsü BDP (özerklik şartlı) yeşil ışık yaksaydı acaba durum nasıl olurdu? Neresinden tutarsan tut, iki ucu çamurlu değnek. AKP yalnız başına kalsaydı, böyle bir meclis ne anayasa yapabilir (AKP nin milletvekili sayısı yeterli değil, olsa bile tek başına yapamaz, yaptırılmaz) ne de meclis makul bir şekilde çalışmalarını yürütebilir. Kısacası tam bir kaos ortamı oluş(turul)urdu.

(“Yok canım o kadar da abartmamak lazım” diye düşünebilirsiniz bu olayı. Yangınların çoğu bir kıvılcımla başlar ancak söndürmek için binlerce kova dahi yetmeyebilir. O ilk kıvılcımın çıkmaması, binlerce kova sudan daha önemlidir…)

Tabi bu konular, bulunduğunuz yere, baktığınız açıya, tuttuğunuz takıma / pardon partiye göre değişir.  Ama şunu biliniz ki ne bu yazının yazarı, ne has halis İskenderpaşa cemaati ve ne de bu güzide cemaatin liderleri herhangi bir partiyi takım tutar gibi tutmuyor, tutmamıştır, tutmayacaktır. Hangi dönemde hangi adımın atılması ülke ve insanlık adına hayırlı ise o adım atılmıştır…

Yazımızın bu bölümünde, Doğan ve Gülen medyasından güncel birer makaleyi istifadenize sunmak istiyoruz. Başkaları da var ama özellikle bu iki medya organından seçmemizin nedeni; 12 Haziran öncesine kadar MHP’ye pek de olumlu bakmayan, onu baraj altında gören/gösteren (ve İskenderpaşa grubunun MHP desteğini duymamış/görmemiş gibi yapan) bir yaklaşım içindeydiler. Peki şimdi neden bu tutumlarını değiştirdiler acaba?

(resmi büyütmek için üzerine tıklayın)


(resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

 

Bir de yabancı medyadan bir makale paylaşalım… Carnegie Enstitüsünün istihbaratcı uzmanı Prof. Henri Barkey (Kendisi ABD Dış İşleri Bakanlığı ve CIA nezdinde görev yapan tam bir Güneydoğu uzmanı/ajanıdır. Kürt açılımının arka planında çok önemli rolü vardır. Sitedeki diğer yazılarına bakarsanız “Kürtler, PKK, Kürdistan” vb. konularla ‘özel olarak’ ilgilendiğini görebilirsiniz.)  Barkey’in “Türkiye Seçimlerinde Kazananlar & Kaybedenler” başlıklı 12 Haziran seçim değerlendirme yazısından bir alıntı: http://www.araratnews.eu/nuce.php?aid=495

“Az milletvekili kazanmasına rağmen, Kürt meselesinin önde ve merkezde olacağı bir zamanda MHP’nin mecliste varlığı önemlidir. MHP’nin başka başarısı olmayan liderinin bugüne kadar olan bir başarısı var. Partisindeki şiddet yanlısı tarafları başarılı bir şekilde kontrol altında tuttu. Eğer MHP parlamentoya giremeseydi, bu kuvvetlerin sokağa çıkıp Kürt-Türk çatışmasını kışkırtma ihtimali işten bile değildi.” (çok üzülmüşe benziyor…)

“Despite its poor electoral showing, MHP’s presence in parliament is important at a time when the Kurdish question will be front and center. MHP’s otherwise unimaginative leader also has one accomplishment to date. He has successfully reigned in the more violent elements in his party. Had MHP not made it into parliament, the possibility that these forces would take to the streets to provoke a Kurdish-Turkish conflict could not be dismissed.”

***

Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler olacak birlikte göreceğiz ama daha şimdiden ortaya çıkan tablo karşısında, 12 Haziran öncesinde M. Nureddin Coşan’a haksızlık edenleri sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Lütfen şapkanızı çıkarıp önünüze koyun ve biraz düşünün. Konuşmalarınızı, yazılarınızı, yorumlarınızı tekrar gözden geçirin, bugünle kıyaslayın, vicdanınızı dinleyin, sağduyulu olun, doğru olanı yapın…

Çünkü akıl, vicdan, insaf, sağduyu bunu gerektiriyor.

 

Yazımızı burada noktalarken hayata dair tüm seçim ve tercihlerimizde lazım olur diye; İbrahim Hakkı Erzurumî hazretlerinin Tevfizname‘sinden bir beyiti istifadenize sunmak istiyoruz:

Hak şerleri hayreyler, zannetme ki gayreyler, arif ânı seyreyler,
Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler…

 

Medyaokuryazar.com
15/07/2011

—–

Şu haberler de ilginizi çekebilir:
http://www.medyaokuryazar.com/secim-sonucundaki-ilginc-tablo
http://www.medyaokuryazar.com/tbmm-sagduyu-solduyu

 

Displaying 29 Comments
Have Your Say
 1. Akın TOROĞLU says:

  Tek yürek olsun iyiler.

 2. uğur tarakçı says:

  seçim basın açıklamasını görünce hafif şiddette şok olsamda mürşidin söylediğinde vardır bir hayır diyerek gerekeni yaptık elhamdülillah.dünyanın düzen ve gidişatına dair yapılmış bu açıklamayı destekleyerek bizimde katkımız olmuştur inşaallah.hocaefendiyi ve makamını çooook seviyoruz…

 3. Leyla Can says:

  “Arif onu seyreyler”
  Bize de emrin olur efendim demek düşer.
  Alıntılarla bizi bilgilendirdiniz. Teşekkürler

 4. mert says:

  cemaat mensubu olmasam da nurettin coşan’ın mhp desteği ilgimi çekmişti ne yalan söyleyim bu işte bi gariplik var demiştim. ama şimdi hersey daha iyi anlaşılıyor. aydınlatıcı ve güzel bir analiz olmuş tesekkürler..

 5. osman says:

  tüm sorulara cevap olmuş, teşekkür ederiz bu güzel yazı için.

 6. tarıkharbi says:

  Yeni anayasa çalışmaları sürecinde içten ve dıştan oyunlar oynanacak.
  Sanallaşan bizlere gerçek oyun oynayacaklar…
  Enformasyon kirliliği altında herkes neyin ne olduğunu anlamadan birbirini kırmaya devam edecek..
  Kırmazsan kırarlar seni yada
  oyuncaklarını kırdırır yeni oyuncaklar veririm anlayışı
  Oyuncuların oyuncaklarını alma…
  Oyuncakları kullanma.
  Aklını kullan!

 7. Ahmet Yilmaz says:

  Sa.Kardeslerim; ufku acik, her turlu showdan uzak, gunubirlik dusunmeyen, alemi Islam ve tum insanligin selametini amac edinmis, dogruluk adina her turlu riski gogusleyen, dunya menfaatini dislayan bir Mursidim oldugu ve onun cemaatinin (eksik ve kusurlu) bir neferi oldugum icin Rabbime cc binlerce sukur ediyorum. Secim beyannamesi ile bu millete hizmeti apacik gorunen bu cemaatten, ozur dilemesini bilen erdemli kisileri beklemekte hakkimiz olsa gerek. selam ve dua ile…

 8. kemal koşan says:

  açıkcası ilk başta bende şaşımıştım ama yazıyı tefaruatlı okuyunca hayırlar getireceğini düşündüm.MHP li arkadaşlara partinize sahip çıkın destek olun dedik.seçimden sonraki olaylar bu açıklamanın ne kadar isabetli olduğunu ehli insaf anladı ama aklı …… olanlar olayları 1990 yllardaki refah-iskenderpaşa ayrışımına kadar götürdü.Hata bazı yerlerde yalaka bürokratlar camiaya karşı tavır aldılar.yalaaklıklarını heryere duyurmaya çalıştılar.Ama onlar ne edese etsi ehli insaf bu güzellikleri fark edecek.Çünki iskenderpaşa grubu gnü birlik hesaplar peşinde değil…

  • Esad Çetin says:

   refah – iskenderpaşa ayrımına götürenlerin aklı kıt olması mümkün değil oraya gittiyse birşeyleri görmesi lazım mesela hocasının sözünü dinlemeyenleri sonunu gibi dimi ama ???

 9. İhsan says:

  Bilgilentirici bir analiz olmuş. Allah (c.c.) razı olsun. Her zaman doğruyu görüp söyleyebilenleri başımızdan eksik etmesin.

 10. fatih says:

  mhp ye verilen destek AKP ye yarasın diye öyle mi? yazıklar olsun hala mhp yi anlayamamış fikirlerin akp ye yaranma çabasına. MHP ni bir tane ayrıştırıcı faaliyetini gösterin bende bırakayım bu partiyi. Allah Rızası için Akp nin dinin içini boşalttığını artık görün. eğer cemaatler olarak hala akp nin arkasında durursanız biliniz ki sizin de yaşam şansınız yakında kalmayacak çünkü tek cemaat gülen cemaati kalacak.hala bunu görecek basirettte değilmisiniz. bence hala geç olmadan hep birlikte aklımızı başımıza alalım bu gidişle ne gerçek bir dinimiz nede gerçek birvatanımız kalacak

  • murat says:

   meseleyi hala bir parti taraftarlığı olarak görmek, konuyu doğru anlamadığınızı veya eksik anladığınızı gösteriyor. ortada bir partizanlık yok.. lütfen biraz aklımızı kullanalım Allah aşkına, eğer mesele o kadar basit olsaydı yani bir particilik meselesi olsaydı, Nureddin Coşan bizzat kendi kurdurduğu Sağduyu partisini destekleyin derdi olur biterdi bu iş.. isterse %0.01 olsun ne farkeder..

  • MESUT says:

   SA, Fatih kardeşim;sen tek söylemle kanaat belirtmiş gibisin.Ama bizler grub olarak önderimizin AHMEDİ YESEVİLERİN ,HACIBAYRAMI VELİLERİN,MEVLANA HALİDİ BAGDADİLERİN; YOLUNU İCRA ETTİKLERİNDEN tereddutumuz yoktur.Yol hakyoldur.Böyle bir baksanız belki size fikir verir.Dua ile kalın.

  • Esad Çetin says:

   aynen katılıyorum mesele partizanlık değil ortada kişisel menfaatler olsaydı sağduyu partisine destek alırdı ve de basiretin olması için önce göz önündekileri görmek lazım mesela başörtüsü yasağının kalkması konusunda MHP nin akp ye tam destek vermesi gibi
   ayrıca MHP ye görüşlerine giden bir destek yok burda MHP li vekillere destek var ki akp ye yardım etsin ve şu da var herkes akparti nin aldığı %50 ye bakıyor ama asıl önemli olan milletvekili sayısı..asıl basiret burda yeni dönemde akp nin mecliste 330 un altında kalıp hiçbişey yapamıycak konumda olmasını koskoca ülkede kim görmüştü yada tahmin etmişti acaba..

  • fatih says:

   burada söz konusu olan partizanlık değil diyorsunuz. Ahiretimiz için sagolsun cemaatlerimiz var ama
   dünya işlerini yoluna koymak içinde partiler var. müslüman gördüğünüz bir partiye oy vermek sizi kurtarmaz. yüzde1 oy almış meclise girememiş bir partiye oy versen ne vermesen ne. o zaman ne yapmalı meclise girip hakkımızı savunacak bir partide birleşmeliyiz. sizce bu parti akp mi ?

 11. nurettinok says:

  s.a
  evet ilk itiraz edenlerden biriyim.. ama kısa sürede olayı anlayıp gereğini yapanlardanım. çok şükür..
  hepimiz bu coğrafyanın insanıyız burda yaşamayı seçmiş isek bu coğrfyayı korumak kollamak bizim görevimiz.
  ehli kamil önderlerimizin tavsiyelerini dinleyıp uygulamakta fayda var diye düşünüyorum. dahasını da söyleyim. ben bizim ülkemizde iki savaşın bitmediğine inanıyorum.birincisi BEDİR SAVAŞI ikincisi ÇANAKKALE SAVAŞI. tüm bu coğrafyada yaşayan kardeşlerime bu konuya dikkat etmeleri gerkdiği kanatindeyim. allaha emanet olun.

 12. İBRAHİM YAMAN says:

  Erken yazılmış bir yazı..
  Lehte ve aleyhte yazı yazanlardan kimin haklı olduğunu zaman gösterecek..
  Henüz ortada müspet veya menfi bir durum yoktur. Anayasa çalışmaları başlamadı.. bu çalışmaların başlamasının ardından MHP’nin tutum ve davranışlarını herkes görecektir.
  MHP olumlu bir tutum sergiler ve herkesi kucaklayacak evrensel bir Anayasa yapılabilirse bu yazıyı yazan haklı çıkacaktır. Şayet bunun aksi olursa yazıyı yazan da, MHP’yi destekleyenler de utanacaktır. Hem dünyada hem de Ukba’da bunun hesabını veremezler..
  Dedik ya.. Erken yazılmış bir yazı..
  Biraz daha sabır..
  Selamlar..

  • fatih says:

   evrensel anayasa nedir ya? ülkelerin evrensel anayasaları yoktur evrensel çıkarları vardır. Tüm dünya böyle yapar bizimkiler kraldan çok kralcı olur. böyle olduğumuz içinde siyonistler ve uşakları ay a çıkarken bizler yaya geziyoruz.
   evrensel olan Allah cc nin yasasıdır. Gerisi milli çıkarlardır.

 13. K. Abdullah Şahin says:

  Ben hala tatmin olmadım yapılandan. Tevil tevil tevil…

  • MESUT says:

   Kardeşim tatmin degil,istikamete yön vermek önemli.GERİYE DEGİL,NETİCEYE BAKMAK YOL ALDIRIR ÜMMETE İNŞALLAH.

  • adnan says:

   Rahmetli Mahmut Esad COŞAN hocamızın 1990 çıkışında da yüklü bir çoğunluk tatmin olmamıştı. Haklılığını on yıllar sonra anlamak neye yarar. bize zamanı ıskalamamak gerekir. ” N.F.K.:Zaman bendedir ve mekan bana emanettir” Hedefimiz 6.500.000.000 insan diyen bir mürşidin açıklamalarından tatmin olmak için hedef büyüt birader.

 14. hikmet says:

  MHP iskenderpasa cemaatinin oglu deyil.. iyi niyetle desteklenmis, herseyi iskenderpasanin kiriterlerine uyacak diye birsey yok. iskenderpasadan beslenen siyasiler Ne kadar vefa gostermis soz dinlemiski mhp dinlesin mhp onceki secimlerde ezan turkce okunsun diye soylemislerdi O secimde baraji asamamisdi. Esat hocam secim sonrasi mhp yi ezan carpti demisdi. bu seferde Evliya carpar haberleri olsun. Anayasa yaparken milletin hassasiyetlerine onem ve deger vermeliler. iskenderpasa kendine birsey istemez. Allah rizasina uygun is yapilsin da kim yaparsa yapsin. Erdogan ve akp bu gune kadar istenilen beklenilenlerin hangisini yapti da mhp den yapilmasi bekleniliyor. mhp nin olumsuzluklarindan da hic utanmayiz. hesabi da kolay. akp liler gibi yanlisda israr etmeyiz. hesabi kitabi akp liler dusunsun. iskenderpasa kontrol altina alinamamis tek cemaattir. hur ve bagimsizdir. Allahdan baskasini razi etme gayesi olmayan tek cemaattir. elestirenler siz vicdanlariniza sorun sizi kim ve Ne gibi menfaatlariniz yonlendiriyor hesaba cekilmeden once kendinizi hesaba cekin..

 15. derya says:

  öncesiyle sonrasıyla bu olay ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi kim yazdıysa hakikaten kalemin/klavyenin hakkını vermiş eline gönlüne sağlık.. (anlamak istemeyenler için yapacak birşey yok tabi)
  hikmet bey sizin yorumunuz da çok hoş ve yerinde..

 16. Arif says:

  Arkadaşlar yazılana, söyleyene yorum yazmaktan, tevil yapmaktan, yol yordam çizmekten daha rahat ve bol bir iş yoktur. Ucu sınırı yok, yaz yazabildiğince.
  Üstat NFK biş şiirinin yorumunu dinlerken demiş ya “Ben hiç de bu yönünü düşünmemiştim” diye…
  Bu meselenin de uzatılacak bir tarafı yok kanaatimce, yol gösterildi, uyan uydu… Şimdi geri dönüp meseleyi temcid pilavına dönüştürmek hizmeti aksatır. Dargınlığı arttırır.
  Hizmetini en iyi yapma yarışına bekliyoruz…

 17. Doğan Karaoğlan says:

  MHP’siz meclis isteyenlerin en büyük hedeflerinden biriydi bu…
  “Birleşsin güçler, def etsin akbabaları…” Çağrısına bakalım AKP içinden kaç sağduyulu cesur yürek “ses ver”ecek…

 18. hikmet says:

  13 yildir hapis olan bir adamin sozunu dinleyip turkiye disina cikan teroruslerden utansin mhp ye oy ver diyen liderine akillilik taslayan devrilmisler sadakatsiz muslumanlar .

 19. Bence bu yazının devamını da yazmalısınız.
  Bazı kısımları atlamışsınız.

  Mesela seçim sonrası generallerin istifasıyla
  CHP VE BDP kriz ortamı oluşturmaya çalışmış ama MHP başbakan’a destek olmuştu.

  Mesela 4+4+4 sisteminde Kur’an-ı Kerim ve Siyer’in seçmeli ders olması konusunda destek olmuştu.

  Açılım konusunda Başbakan’a çıkışarak, karşı çıkarak, sesini yükselterek,
  “Vur de vuralım, öl de ölelim” diyen MHP gençliğinin bir anlamda gazını almıştı.

  ve son olarak Gezi Parkı eylemlerinde destek olmayarak belkide bir çok örgütün/sistemin bütün planını bozdu.

  Atladığım başka konularda olabilir. Bu yazının dediğim gibi devamını yazmanızı bekliyorum.

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*